Przeszedłeś COVID-19? Sprawdź, co zrobić dla poprawy swojego zdrowia.

Wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo, albo ze szczątkowymi dolegliwościami. Są jednak także osoby, które ze względu na uwarunkowania organizmu są wręcz wykończone po zakończonym procesie leczenia. Powrót do zdrowia zatem będzie zróżnicowany w zależności od przebiegu i uciążliwości choroby. W ostatnim czasie Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Co w niej znajdziemy? Oczywiście różne ćwiczenia, które pomogą Wam w szybszym i pełniejszym powrocie do zdrowia. Znajdują się tam, także informacje, na co zwracać szczególną uwagą podczas rekonwalescencji.

Oczywiście w założeniu broszura jest skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 zdecydowanie się pogorszył, co spowodowało np. konieczność hospitalizacji. Biorąc pod uwagę obecnie posiadaną wiedze, skutki dla każdego z ozdrowieńców są inne, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne. Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z poradnikiem.

Poradnik jest w pełni darmowy i znaleźć możecie go pod następującym adresem:

https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y.

Co ciekawego znajdziemy w broszurze?

Ćwiczenia i wskazówki postępowania przy problemach zdrowotnych podzielone są na kategorie:

  • postępowanie w przypadku duszności;
  • ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;
  • postępowanie w razie problemów z głosem;
  • porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania;
  • postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem;
  • radzenie sobie z codziennymi aktywnościami;
  • radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

W każdym rozdziale znajdują się opisy poszczególnych objawów, które należy odpowiednio dopasować do swojej sytuacji, jak i również zestawienie symptomów, których nasilenie powinno nas zaniepokoić. Wskazane jest także, co powinno się zrobić w sytuacji, gdy Twój stan się pogorszy. Ponadto, każda kategoria zawiera opis ćwiczeń, które powinny pomóc wrócić do pełni sprawności. Sprawdziłem kilka z nich i faktycznie nie musimy tutaj sie obawiać, są proste i łatwe do wykonania samodzielnie w naszym domowym zaciszu!

W poradniku autorzy zamieścili również opis konkretnych przypadków, w których należy skontaktować się z personelem medycznym.

źródło: gov.pl/web/koronawirus