Każdy Pracodawca doskonale wie, że szkolenia BHP są rzeczą podstawową i elementarną w zakresie realizowania przepisów KP. W dniu dzisiejszym Główny Inspektor Pracy zajął stanowisko w tym zakresie, ze względu na obecną sytuację zagrożenia epidemiologicznego.
Ze względu na wejście w życie w dniu 18 kwietnia br. ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 (Dz. U. poz. 695), która w art. 73 nowelizuje ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568), w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny obowiązują rozwiązania wprowadzone w art. 12e znowelizowanej ustawy, w brzmieniu:
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
2) pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
3) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
4) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:
1) okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
2) w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii
– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.„
W moim odczuciu jest to milowy krok w kierunku zmiany podejścia do szkoleń BHP. Oczywiście obecne zalecenie zostało spowodowane zagrożeniem epidemiologicznym, ale od dawna wielokrotnie stawałem na stanowisku, że szkolenie poprzez opcje kontaktu na odległość „Face to face” z prowadzącym w niczym nie odbiegają od szkoleń stacjonarnych. Pamiętajmy, że plany ewakuacyjne obiektu można udostępnić w trakcie szkolenia. Można także przygotować wirtualny spacer (szczególnie jeśli mowa o pracownikach biurowych) podczas którego bez problemu wskażemy wszystko to co Pracownik miałby szansę zobaczyć w trakcie szkolenia stacjonarnego.
źródło: pip.gov.pl